Oglądaliście wczoraj zaćmienie słońca? My tak! Obserwowałyśmy jak przysłonięte słońce zmienia się w rogalik. Super zobaczyć to na żywo, choć relacja w internecie pewnie była równie ciekawa. Dziś natomiast pierwszy dzień wiosny, i w ten specjalny dzień mamy dla Was coś słodkiego!
Jakiś czas temu dostałyśmy prezenty od Luks Pomady, lecz przez ciągłe zabieganie i na studiach i w życiu prywatnym nie miałyśmy kiedy powiedzieć Wam o tym, jakie są pyszne. Dziś wykorzystałyśmy powidła mirabelkowe. Zawinęłyśmy je w mięciutkie, drożdżowe ciasto z którego wyrosły nam piękne, puchate bułeczki. Doskonale smakują posypane cynamonem i polane lukrem. Spróbujcie koniecznie... :)
Składniki
500 g mąki
50 g drożdży
50 g drożdży
5 łyżek cukru
1 łyżka cukru waniliowego
1 jajo
3/4 szklanki ciepłego (ok.37 st. C) mleka
2 łyżki roztopionego masła
kilka łyżeczek powideł mirabelkowych Luks Pomada
Do posmarowania wierzchu bułeczek
1 roztrzepane jajo
cukier brązowy z cynamonem (według uznania)
lukier (cukier puder+woda)
Przygotowanie
kilka łyżeczek powideł mirabelkowych Luks Pomada
Do posmarowania wierzchu bułeczek
1 roztrzepane jajo
cukier brązowy z cynamonem (według uznania)
lukier (cukier puder+woda)
Przygotowanie
- Rozpoczynając przygotowywanie ciasta drożdżowego musimy zrobić rozczyn. Drożdże rozcieramy w palcach i wrzucamy do miski, dodajemy 1 z 5 łyżek cukru. Lekko podgrzewamy mleko i dolewamy je do drożdży z cukrem (należy pamiętać, że zbyt gorące mleko zabije drożdże i ciasto nie wyrośnie). Mieszamy wszystko do połączenia składników. Dodajemy 6-8 łyżek przesianej mąki (zabieramy z tych przygotowanych już 500 gramów. Mąkę dodajemy po jednej łyżce i mieszamy, aby kontrolować gęstość rozczynu). Mieszamy do uzyskania jednolitej masy o konsystencji bardzo gęstej śmietany, oprószamy mąką (aby nie wysechł) przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 45 minut.
- Do drugiej, dużej miski przesiewamy mąkę. Rozpuszczamy masło i odstawiamy do przestygnięcia. Nastawiamy garnek z odrobiną wody, aby się zagotowała (takiej wielkości aby można było nad nim ustawić miskę z jajkiem). Jajko wbijamy do miski, dodajemy pozostały cukier i ubijamy w misce nad parą mikserem na jednolitą, puszystą masę. W mące robimy wgłębienie i wlewamy dojrzały rozczyn, mieszamy, wlewamy masę jajeczną i zagniatamy. W połowie zagniatania wlewamy masło i gnieciemy do momentu uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta, które nie lepi się do rąk i miski. Formujemy kulę, wkładamy do miski i oprószamy mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na godzinę w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.
- Po tym czasie zagniatamy ciasto, rozwałkowujemy je na prostokąt.
- Smarujemy powidłami zostawiając kilka cm ciasta od brzegu i od dłuższego boku zwijamy jak roladę.
- Roladę kroimy ostrym nożem na kawałki.
- Blaszkę, naczynie do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia i układamy bułeczki zawijasem do góry i odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 30-40 minut.
- Następnie smarujemy roztrzepanym jajem i posypujemy cukrem z cynamonem. Wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy ok. 40-60 minut (należy sprawdzać czy ciasto się rumieni i w odpowiednim momencie wyłączyć piekarnik).
- Jeszcze ciepłe bułeczki lukrujemy. Odrywamy i zjadamy! Smacznego :)
świetny pomysł z taką odrywaną drożdżówką :)
OdpowiedzUsuńO tak, wszystkie bułeczki miękkie z każdej strony, a na górze chrupiąca skórka i słodki lukier, pycha! :D
UsuńNie wiedziałam że toto jest takie proste w wykonaniu. Kiedyś trafiłam na coś takiego u Cioci :) I byłam zachwycona! :) Dzięki za przepis :)
OdpowiedzUsuńProste, a jakie pyszne! :) Cieszymy się, że przepis się przyda. Pozdrawiamy ;)
UsuńLubię takie ślimaczki. Z mirabelkami jeszcze nie jadłam:)
OdpowiedzUsuńSpróbuj koniecznie, są przepyszne :)
UsuńWygląda smacznie :)
OdpowiedzUsuńUwielbiam takie! Idealne do kubka ciepłego mleka na śniadanie! :)
OdpowiedzUsuńA najlepiej to zgrzeszyć i zjeść jeszcze ciepłe świeżo po upieczeniu... są wspaniałe i tak szybko znikają, że od razu trzeba robić następną porcję :D
Usuńwitam, mam pytanie o ilość drożdży bo w przepisie nie widzę. I czy można zrobić na suchych drożdżach?? pozdrawiam
OdpowiedzUsuń